Merkezi Isıtma Ne Zaman Çalışır?

Merkezi Isıtma Sistemi Ne Zaman Yanar 2021

 

önetmeliğe göre merkezi ısıtma sistemi 15 Kasım’da kazanlar yanmaya başlar. Hava sıcaklığı 15 derecenin altına düştüğü zaman net belli olur.

Merkezi ısıtma sistemi özellikle eskiden bugüne gelen en büyük ısınma sistemlerinden birisidir. Doğal gaz sistemlerinin bu kadar yaygınlaşmadığı eski zamanlarda merkezi ısıtmalar kullanılmaktaydı. Bu kullanım oldukça fazlaydı ve insanlar genel olarak fosil yakıtları kazan dairelerinde merkezi ısıtma için kullanıyordu. Merkezi ısıtma ne zaman çalışır sorusunun da pek çok cevabı vardır. Pek çok cevabının olmasının nedeni genel olarak çok fazla kazan tipi ve ev tipinin bulunuyor olmasıdır.

Merkezi ısıtma sistemlerinde önemli olan noktalardan birisi de tüm apartmanı aynı sistem içerisinde ısıtmaktır. Sistemi çalıştırmak genel olarak apartmandan apartmana farklılık arz etmektedir. Bunun nedeni de her apartmanın ihtiyaçlarının farklı olması ve iklim koşullarının farklı olmasıdır. Ankara’daki bir apartmanın ihtiyacı ve merkezi sistemi çalıştırma zamanı Mersin’deki bir apartman için farklıdır. Ankara’daki apartman için Ekim ayı sonu veya ortası gibi başlayan merkezi ısıtma sistemi, Mersin’de belki de Kasım sonunda başlayabilmektedir. Sonuç olarak merkezi sistemin çalışma zamanı dış ortamın sıcaklığına bağlıdır.

Merkezi Isıtma Çalışma Zamanı

Belirgin bir şekilde çalışma zamanı olmadığından kişinin veya apartmanın durumuna bağlı olarak kullanım zamanı farklılaşır. Özellikle kış aylarının bastırmaya başladığı günler sürekli olarak merkezi sistemin iyi bir şekilde çalıştırılması gerekir. Bakımları yapılan ve parçaları yenilenen merkezi sistemlerdeki mekanizmalar özellikle pek çok açıdan incelenmelidir.

Apartmanlarda özellikle bina yalıtımı ve izolasyon malzemesinin olmaması gibi durumlar da merkezi sistemlerin verimli çalışmasındaki en büyük engellerdir. Bu engeller aşıldığı takdirde merkezi ısıtma çalışma zamanlarını daha verimli bir şekilde ayarlamak mümkündür. Özellikle erken zamanlarda merkezi sistemi açmak yerine daha geç zamanlarda açılış yapılabilir.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Önemi

Merkezi ısıtma sistemleri özellikle ısınma yönünden sizi yarı yolda koymaması nedeniyle önemlidir. Tüm apartmanı kaplayan bir ağ olması ve en sıcak havayı evinizde hissettirmesi için merkezi sistemler çok önemlidir. Ayrıca enerji tasarrufu anlamında oldukça da başarılıdır ve evinizde ekstradan bir tesisat yaptırmanıza gerek kalmamaktadır.

Kaynak: 

14.04.2008 Tarihli, 26847 Sayılı Resmi Gazete ‘de Yayımlanan Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerine İlişkin Yönetmelik